Законът е създал една рамка, по която се работи на пазара. Кой да се хване да е конкурент на „Топлофикация“ и да изгражда мощности при така създадената рамка, когато държавата определя цената, на която купувате суровините и продавате услугата. Това заяви в интервю за NewsOne председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
„Така, както е предвидено в момента, дружеството работи като единствен доставчик на топлинна енергия, но проблемите, които има, не са в резултат на липсата на конкуренция, а заради това, че то плаща цената на социалната политика, и то на държавата“, обяснява Георгиев.
Той коментира решението на държавата Българският енергиен холдинг да вземе задължението на „Топлофикация-София“ към „Булгаргаз“.
„Решението Българският енергиен холдинг да изкупи дълга на „Топлофикация-София“ не е ново и то се прилага през годините и второ, то не е решение на проблема“, категоричен е той.
Георгиев се обяви срещу порочния модел на регулация, заради който се натрупва дълг.
„Това са еквилибристики, които имат за цел да осигурят доставката на природен газ и в крайна сметка не решават проблема“, убеден е той.
Председателят на СОС обяснява какъв е проблемът.
„Държавата определя цената, на която „Топлофикация-София“ купува природния газ. В момента тя е 47 лв. за мегаватчас. Такава цена е одобрила държавата на дружеството като разход. Това е одобрената от КЕВР на 1 юли. А 47 лв. е одобрената цена, ама вие купувате на 95 лв., два пъти по-висока“, обяснява Георгиев и подчертава, че няма кой да им продаде газ на тази цена.
По думите същата тази Комисия е одобрила цена от 94,5 лв., която е два пъти повече.
„При този ръст на суровината, без промяна цената на топлинната енергия, разликата остава в „Топлофикация“. Без значение е на кого ще се прехвърли този дълг, защото той се дължи от дружеството. Това че се сменя кредиторът не е решение“, обяснява Георгиев ситуацията.
Той обяви, че вече БЕХ са започнали да изпращат покани за изплащане на дълга.
„Това което ние искаме, е справедлив механизъм, по който както частният завод се компенсира за поскъпващия ток, общинският завод, който произвежда топлоенергия, да се компенсира. Ние и 120 000 домакинства, използващи природен газ, очакваме това решение“, заявява той и добавя, че са изпратили три писма за помощ от държавата, но без резултат, с изключение на раздвижването, когато медиите дадоха гласност на този проблем и когато се взе решение БЕХ да поеме дълга на топлофикационното дружество.



Снимка: Владимир Христовски
От думите му става ясно, че хората могат да се откажат от услугите на дружеството, само ако цялата етажна собственост заяви такова желание и пояснява, че тръбите са собственост на живущите, тъй като ангажиментът на „Топлофикация“ е само до абонатната станция в сградата.
„Само да отбележа, че расте броят на клиентите на дружеството. Над 430 000 са абонатите, което означава, че над 1 млн. граждани ползват тази услуга“, посочва председателят.