След чутовното падение на министъра на културата Атанас Атанасов, който благодари за пожеланията по повод рождения му ден във видео, заснето в кабинета му и публикувано в социалната мрежа, излагациите му продължават. Последва нов клип, в който Атанасов коментира, че присмехът, който си навлече от политици, творци и общество, били предизвикали интерес към културата и поради този факт щял да прави често такива видеа, в които да отчита свършеното.
Г-н Атанасов, интерес към културата не се предизвиква с излагации в мрежата, а с адекватна работа, прозрачно управление и даване на информация за случващото се в сектора, поне веднъж седмично. Отделът ви “Връзки с обществеността” също трябва да заработи и да не мотае със седмици и месеци отговори по запитвания от журналисти, организации и граждани. От личен опит – чакам от седмици отговор по тема, за която съм писал, звънях по телефона, но и до днес не съм получил необходимата ми информация. Така е, не е за похвала и отчитане на работата Ви, а е за нередност, която едва ли е единствената в повереното Ви министерство.
Безспорен факт е, че откакто Атанас Атанасов е министър думата “култура” не присъства в обществено-политическия ред. Няколко пъти имах честта да бъда свидетел и на поведението му, което по мое скромно мнение, не е на необходимото ниво за заеманата длъжност. Начинът на говорене също не говори за професионализъм и не вдъхва респект, да не говорим за надежда, че някога културата ще бъде издигната на пиедестал.
За щастие обаче творците не спират да създават, а хората търсят спасение в нея и я подкрепят, препълвайки театралните салони, изпълвайки галериите, посещавайки концерти.
Та, да се върна към новото видео на министъра… В него Атанасов отчита свършеното за 100 дни – “100 млн. лв. повече в бюджета за култура, 44 млн. лв. за Национален филмов център и българското кино, 30 млн. лв. за Национален фонд “Култура”, 12 млн. лв. за българските музеи, въпреки лъжите на опозицията, нови конкурси за директори на културните институции и поставяне на ясни критерии за разходването на парите за култура”.
Говори само за пари, но не и за политики, а именно те водят до качествени промени. Не споменава и думичката “анализ” и ефектите, които се очакват от наливането на тези средства в системата. Най-вероятно те отново ще изтекат в определени джобове…
Очаквах, че като човек учил зад граница и живял в Холивуд, Берлин и Лондон, е разбрал, че никой няма нужда от празни приказки и единствено и само от наливането на пари, а от реални действия, политики, стратегии и визия за развитие.
Няма да крия, че и в годините назад темата култура беше неглижирана, недофинансирана и неоценена. Сега не смятам, че това ще се промени кой знае колко, но може би с изриването на всички от министерството – с нов министър, който познава проблемите и знае как да се решат, с нов екип и директори на структурите, подчинени на ведомството, нещата може и да започнат да се случват.
Време е културата да стане приоритет на държавата и да ѝ бъде отредено мястото, което заслужава, а то е високо, много високо, защото народът казва така!